Södertörns Radioamatörer:

Här kommer lite info om SödRa´s ensamseglare Per SA0BIW som just kommit till Shetlandsöarna.

Per påbörjade sin ”seglats” den 7 juni från Carlslunds marina mellan Gålö och Dalarö.

Hans segelbåt, S/Y I Li, är ca 12 m lång och knappt 4 m bred. I radioutrustningen finns bl.a. en IC-706 med ca 18 m akterstag som antenn.

I början av resan fanns undertecknad, Göran SM5XW, med ombord som gast o ”hoppailandkalle” genom de första 14 slussarna i Göta kanal. Jag kan försäkra er om att gastjobbet inte är något latmansgöra, men den bästa motion man kan tänka sig. Träningsverken satt i några dager efter min alltför korta men upplevelserika sejour.

Vi hade en hel del kontakter på både KV under färden, mestadels mornar o kvällar. Dagtid hade vi fullt upp med att turas om med styrningen och alla slussningar. Kanalresan är verkligen en stor upplevelse vare sig det är regn eller solsken. Vi fick pröva på bådadera.

Vid ankomst till mitt eget slutmål i Norsholm stod Jan-Åke SA0AOV på kajen och undrade om detta var Per o Göran. Vi hade dagen innan haft kontakt med bl.a. honom på Norrköpingsnätet på 3.620 MHz. Där håller man koll på våra seglare i näraliggande farvatten kl 08.45 sst varje morgon.

Under några dagars ”vila” i Norsholm och senare också i Karlsborg fick Per god assistens bl.a. med finjustering av radion av hjälpvilliga Janne SM5TJH och Kjell SM6CTQ.

Per har nu, 10/7, kommit till Lerwick i Skotland efter stopp i Göteborg, Skagen och Farsund i södra Norge.

Hans vidare planer är inte helt fastlagda, men troligen blir nästa mål Kanarieöarna för vidare färd till Kap Verde, Sydamerika och via Kap Horn till Chile.



Han vill gärna ha kontakter med Sverige och vi i hans hemmaklubb, Södertörns Radioamatörer, hoppas att många vill följa vårt exempel att få kontakter med honom per radio jorden runt. Han kommer att finnas på ”träffpunkten för utlandssvenskar” 14.325 MHz lite då och då.

På SödRa´s hemsida www.sk0qo.se kommer vi under rubriken ”Skedtider” meddela tidpunkter då han är QRV samt informera om nyheter och Pers positioner.



Om ni får kontakt med honom vore jag tacksam för information per mail till sm5xw@telia.com eller tel. 08-500 288 18 för vidarerapportering bl.a. till SSA´s och SödRa´s hemsidor.



73 de Göran /SM5XW


Första slussen vid Mem


Göran SM5XW/MM vid radion


Janne Hult SM5TJH med antenninstrument


Lunchen serverad


Per gör fast fören


Per SA0BIW/MM vid rodret


Söder över under natten


Slussen vid Hulta


S/Y I Li vid Norsholm


S/Y I LI och Wilhelm Tham


Vi lämnar Stegeborg


XW styr med Stegeborg i bakgrunden